Jsou okrasné svíčky dobrý nápad?

Asi každý z nás chce, aby jeho domov vypadal co nejlépe a aby tam byla skutečně příjemná a útulná atmosféra. Toho dosahujeme použitím nejen vhodného nábytku, ale také nejrůznějších obrazů, květin a jiných dekorací. Jednou z těch v současné době nejpopulárnějších jsou okrasné svíčky. O co se jedná?

 

Jde o klasické svíčky, jejichž vosk je vytvarován do nejrůznějších tvarů, nejčastěji do koule, a vyveden v různých barvách. Často bývají také vonné, a mají tedy za úkol dům zútulnit nejen svým vzhledem, ale i svou vůní. Jsou ale skutečně tak skvělým doplňkem, jak se tváří?

 

svicka1

 

Pravdou je, že je najdete prakticky ve všech jen trochu levnějších obchodech. Koupíte je v Tescu i v Pepcu, a to často za poměrně nízké ceny. Navíc bývají obvykle naaranžovány tak, aby upoutaly pozornost, a to především svými lesklými barvami. Výjimkou není ani to, že jsou posypány třpytkami. Není tedy divu, že se dobře prodávají.

 

Má to však i háček, vlastně několik. Především u vonných svící nelze říci, že by byly zdravotně nezávadné. Látky, které produkují onu vůni, nám v žádném případě neprospívají. Není však třeba se bát, pokud ji nemáte těsně vedle nosu nebo pokud ji nezapálíte, je jen velmi malá pravděpodobnost, že budete mít nějaké následky.

 

svicka2

 

Další problém je, že podobně jako jiné podobné předměty, jsou spíše kýčovité než vkusné. Řadí se na úroveň stovek obrazů se západem Slunce nad mořem, mají zkrátka vyvolat „wow efekt“, což je sice žádoucí pro prodejce, doma už ale nikoliv. Málokterá z nich jde totiž umístit kamkoliv tak, aby tam dobře zapadla a nepůsobila jako pěst na oko.

 

A poslední problém se týká jejího samotného účelu. Když se dítěte zeptáte, k čemu slouží svíčka, odpoví k tomu, aby se s ní svítilo. Avšak tyto okrasné s největší pravděpodobností nebudou nikdy zapáleny, místo toho budou chytat prach na poličce. Je to skutečně to, co chceme pro náš domov?